מהי חרדה חברתית?

מהי חרדה חברתית?

חרדה חברתית (Social Anxiety), או פוביה חברתית (Social Phobia), היא תחושת פחד ממצבים חברתיים המערבים אינטראקציה עם אנשים. חרדה חברתית היא בעצם פחד מביקורת ושיפוטיות שלילית של הסביבה: פחד מדחייה חברתית.
חרדה חברתית יכולה להופיע בשני מצבים:

  • לפני השתתפות במצבים חברתיים/מחשבה על השתתפות במצבים חברתיים.
  • בזמן השתתפות במצבים חברתיים.

איך אנשים עם חרדה חברתית נתפסים?
אנשים הסובלים מחרדה חברתית נתפסים בדרך כלל כביישנים, שקטים, מאופקים, רגישים וסגורים. לעיתים הם אף יכולים להיתפס כאדישים, לא חברותיים, לחוצים ומרוחקים.
באופן פרדוקסלי, מי שסובל מחרדה חברתית מאוד רוצה ליצור חברים, להיות חלק מקבוצה ולהיות מעורב בפעילויות חברתיות. הפחד מפני מה שעלול לקרות באותם מצבים חברתיים אם יבקרו או ישפטו אותו – הוא זה שמונע ממנו להגשים את הרצונות הללו.
רוב האנשים הסובלים מחרדה חברתית נתפסים גם כמופנמים, וחלקם אכן מופנמים. אך אדם יכול להיות מופנם וכלל לא לסבול מחרדה חברתית או ביישנות. מופנמות זו תכונת אופי, שניתן לנהל איתה חיים חברתיים עשירים ומספקים.

מדוע כדאי להתמודד עם חרדה חברתית, וכמה שיותר מהר?
חרדה חברתית פוגעת ברוב תחומי החיים, כיוון שהכל סובב סביב אנשים ואינטרקציות איתם. כמו כן, היא גורמת לכאב נפשי רב, הבא לידי ביטוי בבדידות ותחושה קשה של חוסר אונים.
חרדה חברתית היא הפרעה מתפשטת (Pervasive Disorder). ככל שמשאירים חרדה חברתית ללא מענה, יש לה נטייה להתפשט ולהשפיע על עוד ועוד תחומים, ולהפוך להיות קשה יותר ועמוקה יותר. בהתאמה, ההתמודדות איתה הופכת לקשה יותר. כמו כן, חרדה חברתית היא הפרעה כרונית (Chronical Disorder), ואיננה חולפת לחלוטין. ככל שהיא נמשכת יותר היא עלולה לגרום לתחושות נפשיות קשות, היסגרות חברתית קיצונית, בדידות, חוסר תפקוד ודיכאון.
הבשורות הטובות הן שישנם כלים רבים המאפשרים להוריד משמעותית את השפעתה ולנהל חיים מלאים ומספקים (קרא/י על מדוע אימון זוהי הדרך הטובה ביותר להתמודד עם חרדה חברתית).
למד עוד על השיטה שלנו.
צרו קשר עוד היום.

מחקר מהשנה האחרונה הסיק כי התמודדות יעילה עם הבעיה יכולה להיות אך ורק בעזרת אדם שחווה את הבעיה בעצמו:


We are led to the conclusion that effective therapy — whether from a" psychologist or from a non-licensed person — comes only from people who have experienced this disorder themselves. Twenty years of experience points to the fact that people who have lived with this disorder and overcome it, make the best group leaders".

–Thomas A. Richards, Ph.D., Psychologist
President, Social Anxiety Association

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *