מהו אימון

מהו אימון

אימון הוא תהליך המסייע לאנשים להציב ולהשיג יעדים ממוקדים ומוגדרים היטב, להתגבר על קשיים ומכשולים ולייצר אפשרויות טובות יותר עבור עתידם, בתחומים שונים בחייהם. המתאמן רוכש בתהליך כלים פרקטיים למען השגת מטרותיו, תוך כדי חיזוק המוטיבציה והביטחון העצמי.
ההתמקדות בתהליך האימון איננה על העבר – אלא על ההווה והעתיד. כלומר, המטרה היא שינוי דפוסי התנהגות והחשיבה המקשים בהווה או עלולים להקשות בעתיד. המתאמן הוא חלק בלתי נפרד מהתהליך, ועליו להיות אקטיבי על מנת ליצור שינוי. האימון רואה באנשים כחזקים ובעלי השפעה רבה על חייהם.

מדוע אימון מביא לתוצאות אופטימליות בהתמודדות עם חרדה חברתית?
חרדה חברתית, היא חרדה מביקורת או שיפוטיות של הסביבה, כלומר: פחד מדחייה חברתית. אדם חרד חברתית עלול לתפוס את עצמו כלא ראוי ליחסים חברתיים כיוון שהערך שלו בעיני עצמו מאוד נמוך. כמו כן, אנשים הסובלים מחרדה חברתית משוכנעים כי הסביבה מצפה מהם לעמוד בסטנדרטים מסוימים, שהם מרגישים שהם אינם מסוגלים לעמוד בהם. כלומר, חרדה חברתית נובעת מדפוסי החשיבה השליליים של אדם לגבי עצמו ולגבי סביבתו. דפוסי החשיבה האלו מביאים לא פעם לדפוסי התנהגות של הימנעות ממצבים חברתיים, ועל כן, תוצאותיה של חרדה חברתית יכולות להיות קשות וכואבות.
כיוון שמטרת האימון היא לשנות דפוסים התנהגותיים ודפוסי חשיבה מזיקים בתחום מסוים בחיינו, אימון מתמודד באופן מאוד אפקטיבי ויסודי עם חרדה חברתית.
חרדה חברתית, וחרדה בכלל – איננה עוברת לחלוטין. היא לא בעיה שאפשר לתקן, אלא קושי שאדם מתמודד איתו. אימון נותן את סט הכלים והמוטיבציה לאפשר לאדם להתמודד עם החרדה בעצמו, לנהל חיים מלאים וטובים למרות החרדה, ולבסוף גם להקטין באופן משמעותי את השפעתה.
אימון יוצא מנקודת הנחה שכל תהליך קשור גם לאנשים שמקיפים אותנו – ולכן הכלים שהוא מציע יהיו בהתאם. כשמדובר בחרדה חברתית, הנחה זו משמעותית במיוחד כיוון שחרדה זו נובעת מתוך היחסים עם האנשים שסביבנו. כמו כן, הצלחת התהליך האימוני תלויה בהחלטה של המתאמן, ולכן מעודדת את המתאמן ליוזמה ואקטיביות. גישה זו משפיעה באופן חיובי על המתאמן בהתמודדות עם החרדה, כיוון שהיא נותנת למתאמן את תחושה שהוא בעל השליטה על חייו, ונותנת לו את הכוח ליצור את החזון עבור עתידו החברתי.
נזכיר כי התמודדות עם חרדה איננה דבר נוח, ואף מלחיץ. באימון שמים דגש על חיזוק הביטחון העצמי והמוטיבציה, מה כששעוזר להגיע לתוצאות מהירות, שנשארות לאורך זמן.
בנוסף, תהליך האימון, שמעודד את המתאמן לצאת מאזור הנוחות, מרגיל את המתאמן להתמודד גם מחוץ למסגרת האימון עם מצבים שהוא אינו חש איתם בנוח – ולכן כשהוא ייחשף למצבים חברתיים חדשים, תהיה לו נקודת פתיחה קלה יותר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *